Gemeenschapskrant

Feest van de Europese Gemeenschap: Bulgarije

04/05/23

Voor de vierentwintigste keer viert de Cultuurraad van Wezembeek-Oppem samen met GC de Kam het Feest van de Europese Gemeenschap. ‘Dit jaar is Bulgarije ons partnerland’, zegt voorzitter Ronald Cools van de Cultuurraad. ‘Naast gastsprekers zijn er muziek en dans, gevolgd door een Bulgaars getinte receptie.’

Uitgekamd sprak met oprichtsters Mariya Tzvetkova van de dansgroep Na horoto v Bruxelles en Nadezhda Nikolova van zanggroep Bulgapeya. Beide groepen brengen een Bulgaarse voorstelling tijdens het feest.

‘Onze dansgroep Na horoto v Bruxelles is in december 2007 opgericht door een kleine groep mensen’, zegt oprichtster Mariya Tzvetkova, die danscursussen (horos) voorvrouwen en toneelchoreografieën organiseert. Bogdan Bogdanov heeft de leiding over de mannengroep. ‘Na een tijdje nam het aantal mensen dat Bulgaarse dansen wilde leren toe, wat leidde tot de scheiding van de groep in twee niveaus. Zo werd in 2014 de groep voor toneelvoorstellingen opgericht, bestaande uit de beste dansers.’

Authentieke dansen

‘Momenteel telt onze groep 80 leden van verschillende beroepen, leeftijden en nationaliteiten. Naast Bulgaren telt de vereniging leden uit België, Duitsland, Bosnië, Frankrijk, Slowakije, Italië en Griekenland. We worden vaak gevraagd om te vertegenwoordigen op tal van culturele evenementen in Brussel, België en Europa. Onze belangrijkste activiteit is het leren en oefenen van authentieke Bulgaarse dansen, zoals die vandaag nog worden gedanst tijdens festiviteiten in Bulgarije. Eén keer per seizoen organiseren we een grote horo-avond.’

Zelfs in de covidperiode zette de club haar activiteiten voort. ‘Met onlinecursussen om de banden tussen de leden te onderhouden en nieuwe dansen aan te leren’, zegt Mariya. ‘Bij versoepelingen van de coronamaatregelen, dansten we in open lucht op afstand van elkaar. We zijn blij dat we kunnen optreden op het Feest van de Europese Gemeenschap, want een Bulgaars feest zonder muziek en dans, is geen feest.’

Folklore en zanggroep

Ook de folklore- en zanggroep Bulgapeya is aanwezig. ‘Net voor corona richtten we de groep op, in 2019’, vertelt oprichtster en leidster van de groep Nadezhda Nikolova, die een master in Vreemde Talen en Theater heeft. ‘Vrouwen die in Brussel wonen, geleid door de liefde voor de Bulgaarse folklore en de kracht van hun roots, richtten Bulgapeya op. In minder dan een jaar tijd deden de vijftien vrouwen veel ervaring op, zingend op kleine en grote podia en op Bulgaarse en internationale evenementen. Door covid volgden twee moeilijke jaren, waar we elkaar ontmoetten in parken of bij één van de zangers thuis. We repeteerden online.’

Repertoire

‘Ons repertoire bestaat uit liederen van alle volksregio’s van Bulgarije. Veel nummers bewerkte ik zelf. Muziek is altijd al belangrijk geweest voor mij. Ik begon op zesjarige leeftijd muziek, zang en piano te studeren en richtte later een muziektheatergroep op’, zegt Nadezhda. ‘In Bulgapeya zijn de meeste leden werknemers van de Europese instellingen, anderen zijn freelancers. Vroeger zongen ze in koren. Vandaag telt de groep 20 zangers, onder wie één Poolse en alle andere Bulgaren. We repeteren twee keer per week.’

Nadezhda kijkt al uit naar het optreden in GC de Kam. ‘Iedereen is welkom. Voor ons is een optreden geslaagd als we voelen dat het publiek in de zaal tot rust komt of net met ons mee begint te zingen. De grootste beloning is een vreemde die naar ons toe komt na een concert en zegt: ‘Je hebt mijn ziel geraakt’’, besluit Nadezhda.

Tekst: Joris Herpol
Uit: uitgekamd mei 2023

Meer nieuws

 • Uit het centrum

  Verenigingsbrochure 2023

  26/09/23

  In uitgekamd van september zat een overzichtelijke verenigingsbrochure. Wil je graag kennismaken met het verenigingsleven in Wezembeek-Oppem, neem dan zeker een kijkje in deze brochure.

 • Gemeenschapskrant

  Markante gebouwen - Architect Robert Schuiten

  07/09/23

  Een eigen woning in het groen.

  In deze nieuwe reeks gaan we op zoek naar markante gebouwen of bijzondere huizen in onze gemeente. Onze eerste stop maken we in het Residentiepark Schone Lucht aan de Madeliefjeslaan en de Oppemlaan. De Schone Lucht-wijk (Bel Air) is een ontwerp van de gerenommeerde architect Robert Schuiten (1912-1997). Schuiten werkte vanuit WezembeekOppem, zijn ontwerpen vinden we vooral terug in de Vlaamse Rand. In onze gemeente ontwierp hij naast de Schone Lucht-wijk ook verschillende villa’s, waaronder zijn eigen woonst (Oppemlaan 81, 81A-B) en veertien woningen in het Koninginneoord.

 • Gemeenschapskrant

  Een zachte mobiliteit

  07/09/23

  Voorkeurscenario mobiliteitsplan is bekend.

  Het voorkeurscenario voor het mobiliteitsplan in Wezembeek-Oppem is bekend. Met de opstelling van een beleids- en actieplan met de prioriteiten en de timing gaat de laatste fase in. Eind 2023 – vier jaar na de start van het traject – zal het plan worden voorgelegd aan de gemeenteraad.