Gemeenschapskrant

Een politie op mensenmaat

07/09/23

Philip Beke korpschef van politiezone Wezembeek-Oppem-Kraainem (WOKRA)

Politiezone Wezembeek-Oppem-Kraainem (WOKRA) heeft met Philip Beke (52) een nieuwe korpschef. Beke is sinds maart dit jaar hoofdcommissaris van de politiezone WOKRA. Hij heeft een lange staat van dienst bij de rijkswacht, de federale en de lokale politie. Hij koos bewust voor de kleinere politiezone WOKRA. ‘Ons motto is een politie op mensenmaat’, vertelt hij. ‘De kleinschaligheid vinden we belangrijk. Iedereen kent hier iedereen. Er heerst een familiale sfeer in het korps. Voor ons is bereikbaarheid en hulpvaardigheid voor de inwoners van onze zone enorm belangrijk.’

Beke is naar eigen zeggen ‘een product van de politie’. ‘Ik was 15 jaar en al overtuigd om later bij de politie te gaan’, zegt de korpschef. ‘Ik speelde al rijkswachter in het schooltoneel. In 1989 was ik kandidaat-rijkswachter. Ik werd kort nadien ruiter bij de federale politie. Tien jaar later werd ik inspecteur van de Provinciale Verkeerseenheid Brabant Verkeerspost Oudergem. Ik ben altijd verder blijven studeren en heb me zo opgewerkt tot hoofdinspecteur Verkeer-Interventie in de lokale politiezone Kampenhout-Steenokkerzeel-Zemst (KASTZE). Tien jaar later werd ik postchef van de vier verkeersposten bij de federale Wegpolitie Brabant, waarvoor ik later ook directeur operaties werd en waarnemend diensthoofd van de wegpolitie Antwerpen. Ik ben ook docent verkeer aan de politieschool PIVO en in de politieschool van Brussel.’

Na examens werd Philip Beke hoofdcommissaris en korpschef van de zone WOKRA. Dat voelt voor hem aan als een logische keuze. ‘Ik ging met de fiets van thuis in Erps-Kwerps werken richting Brussel en reed heel vaak voorbij het commissariaat in Wezembeek-Oppem. Ik kende de zone al van toen ik bijstand verleende aan WOKRA vanuit de zone KASTZE. De kleinschalige politiewerking op mensenmaat sprak me enorm aan en ik stelde me kandidaat voor WOKRA.’

Gezondheid

Een gezonde geest in een gezond lichaam is voor Philip Beke heel belangrijk. Hij organiseert in zijn vrije tijd de grote wielerwedstrijd van WTC Relst. ‘Ik fiets heel veel en hou van dieren. Ik heb thuis 40 kippen, schapen en honden. Gezondheid en welbevinden vind ik heel belangrijk. Dat beleid voer ik ook in het korps. Ik voerde gezonde fruitmanden in. Elke woensdag worden er per verdieping geleverd. In de winter is er soep voor het personeel. In de meeste zones mogen politiemensen één uur per week sporten, in WOKRA is dat twee uur, rekening houdend met de operationele werking natuurlijk. We doen ook aan teambuilding. Zo was er al een stadsspel en met kerst is er een etentje. Als er iemand op pensioen gaat, wordt er een feestje georganiseerd.

Kennis van het Nederlands

‘Het absenteïsme is hier heel laag, al zoeken we wel nog mensen. Aanwerven is net zoals overal in de politiezones in de Rand niet eenvoudig. Wezembeek-Oppem en Kraainem hebben een Franstalig en ook een internationaal publiek. De kennis van het Nederlands is een vereiste om in WOKRA te kunnen werken. We moeten mensen aantrekken van verder, omwille van die vereiste taalkennis.’ ‘Binnenkort starten negen nieuwe mensen. Het korps telt in totaal 80 mensen, waarvan 13 burgers. Omdat heel wat van onze mensen met de auto van Limburg komen, promoten we carpooling en stemmen we hun shiften op elkaar af, zodat dit mogelijk wordt.’ ‘Een van de uitdagingen is de wijkwerking. Momenteel zijn er 5 wijkwerkers, maar het moeten er 8 zijn. Nu hebben we gewone fietsen, maar het is hier heel heuvelachtig. Daarom gaan we 4 elektrische fietsen kopen, zodat de wijkagenten overal kunnen komen en aanspreekbaar zijn. Bereikbaarheid is zeer belangrijk. Inwoners kunnen op ons onthaal terecht voor vragen. Ik geloof ook in samenwerking tussen verschillende politiezones via de politieassociatie NORA op het vlak van onder andere verkeer of de cellenwacht.’ Is er een groot verschil tussen Wezembeek-Oppem en Kraainem? ‘De inwoners zijn in beide gemeenten welstellend en vaak internationaal’, vertelt Beke. ‘Er is wel de sociale wijk Ban-Eik in Wezembeek-Oppem, maar je hebt ook sociale woningen van Elk zijn Huis in Kraainem. Die liggen wat meer verspreid. Voorts loopt er een tramlijn door beide gemeenten. Kraainem is dichter bebouwd dan Wezembeek-Oppem. Kraainem telt zo’n 13.919 inwoners die op 580 hectare wonen, in Wezembeek-Oppem wonen 14.608 mensen op 682 hectare. De criminaliteitscijfers voor beide gemeenten zijn gelijklopend; ook het aantal meldingen is gelijklopend. Om toch één verschil te noemen: Kraainem heeft grote faciliteiten en Wezembeek-Oppem kleine faciliteiten. Voor de politiewerking maakt dat geen verschil, het gaat hierbij onder andere over aanvragen van officiële aktes.’

Tekst: Joris Herpol
Foto: Tine De Wilde

Meer nieuws

 • Uit het centrum

  Verenigingsbrochure 2023

  26/09/23

  In uitgekamd van september zat een overzichtelijke verenigingsbrochure. Wil je graag kennismaken met het verenigingsleven in Wezembeek-Oppem, neem dan zeker een kijkje in deze brochure.

 • Gemeenschapskrant

  Markante gebouwen - Architect Robert Schuiten

  07/09/23

  Een eigen woning in het groen.

  In deze nieuwe reeks gaan we op zoek naar markante gebouwen of bijzondere huizen in onze gemeente. Onze eerste stop maken we in het Residentiepark Schone Lucht aan de Madeliefjeslaan en de Oppemlaan. De Schone Lucht-wijk (Bel Air) is een ontwerp van de gerenommeerde architect Robert Schuiten (1912-1997). Schuiten werkte vanuit WezembeekOppem, zijn ontwerpen vinden we vooral terug in de Vlaamse Rand. In onze gemeente ontwierp hij naast de Schone Lucht-wijk ook verschillende villa’s, waaronder zijn eigen woonst (Oppemlaan 81, 81A-B) en veertien woningen in het Koninginneoord.

 • Gemeenschapskrant

  Een zachte mobiliteit

  07/09/23

  Voorkeurscenario mobiliteitsplan is bekend.

  Het voorkeurscenario voor het mobiliteitsplan in Wezembeek-Oppem is bekend. Met de opstelling van een beleids- en actieplan met de prioriteiten en de timing gaat de laatste fase in. Eind 2023 – vier jaar na de start van het traject – zal het plan worden voorgelegd aan de gemeenteraad.